OGŁOSZENIE: Pełny dostęp do tego forum mają tylko osoby posiadające zarejestrowane konta, jeśli już je posiadasz, zaloguj się, jeśli nie, załóż i potwierdź swój mail.

Witaj! ZALOGUJ SIĘ Logowanie Rejestracja

Dyskusja o radiu cyfrowym w naszym kraju DAB+

Ocena wątku:
  • 21 głosów - średnia: 3.29
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
Co myślicie o tym co nas czeka? Z jednej strony komercyjni nadawcy jakoś nie śpieszą się do uruchamiania cyfrowych nadajników, niby jakość dźwięku jest znakomita w porównaniu do zwykłego radia FM, jednak z drugiej strony nadawcy prywatni boją się że zwiększy się konkurencja (kanałów cyfrowych będzie o wiele wiele więcej). Zażarte dyskusje też toczą się w okół jakości tej " super cyfrowej muzyki "  Rambo

Niekoniecznie to jest super jakość, jeśli polskie radio nadaje swoje kanały w marnej jakości (bitrate nawet poniżej 100 kbps) ale co powiedzieć do kanałów czeskich, które nadają nawet w bitrate 40 kbps  Aaa to jest jakość nawet gorsza niż radia internetowego sprzed 10 lat  Zaskoczony wszystko po prostu świerszczy i dzwoni  Wstyd


Przy okazji tego tematu zobaczcie recenzję mojego odbiornika radiowego Technisat Viola 2, którego testuję solidnie od kilku tygodni, jestem jak na razie naprawdę z niego zadowolony nie z tego powodu że ma cyfrowy odbiornik DAB+ ale z powodu naprawdę niesamowicie czułego odbiornika FM  92 po prostu to radio odbiera tak dobrze jak tunery radiowe albo radio-odbiorniki samochodowe  Zaskoczony

https://flesztech.blogspot.com/2021/06/technisat-viola-2-dab.html




   
Odpowiedz
#2
Wykaz emisji DAB+ w naszym kraju:

https://radiopolska.pl/wykaz/dab
Odpowiedz
#3
moim zdaniem zwykłe analogowe radia są lepsze, łatwiej odebrać, i lepszy zasięg. Co z tego że lepsza jakość audio? Po co to komu teraz jest wystarczająca. Pewnie wprowadzą płatne stacje radiowe, jakies karty z abonamentem Jezyk
Odpowiedz
#4
FM na pewno jest lepszy od DAB pod względem jakości, chociaż i na ukf niektóre stacje dosyłają sie do nadajników ze słabym bitrate.

Przede wszystkim wadą DAB jest mało nadajników i problemy z odbiorem w przypadku słabego sygnału. Radio FM nawet jak szumi, to jest słyszalne. Tam gdzie stacja na FM odbiera z lekkim szumem w mono, DAB w ogóle się już nie dekoduje.
Odpowiedz
#5
(07-25-2021, 06:21 AM)dash napisał(a): FM na pewno jest lepszy od DAB pod względem jakości, chociaż i na ukf niektóre stacje dosyłają sie do nadajników ze słabym bitrate.

Przede wszystkim wadą DAB jest mało nadajników i problemy z odbiorem w przypadku słabego sygnału. Radio FM nawet jak szumi, to jest słyszalne. Tam gdzie stacja na FM odbiera z lekkim szumem w mono, DAB w ogóle się już nie dekoduje.

FM jest lepsze ale głównie jeśli chodzi o zasięg, cyfrowy sygnał nigdy go nie prześcignie  Cry radio FM można odbierać nawet z ponad 100 km i więcej  Aaa co prawda z szumami ale jednak, cyfra wysiada, czkawki dostaje  Jezyk2
te radio co wyżej Technisat testowałem ma naprawdę znakomitą czułość jeśli chodzi o analogowe FM  Aaa więc mogę je naprawdę polecić z czystym sumieniem  Zakochany 
Dziś niestety nikt się już nie stara aby jakość dźwięku w eterze była dobra, niestety ale tak jak mówisz dosył do analogowych nadajników FM to często cyfrowy dźwięk w HEE-AAC z satelity lub w tańszych rozwiązaniach strumień internetowy  Wstyd

Jedyny mux który jest dobrze przygotowywany to MUX radia Bielsko i jakość radia powyżej 128 kbps  Aaa

Oprócz nadajnika z góry Szyndzielnia, uruchomili już kolejny

 https://radiopolska.pl/blog/2021/06/gliw...adajnikiem
Odpowiedz
#6
Mimo wszystko dosył na FM jest lepszy. 128 albo 96kbps w DAB to śmiech. Dla mnie cyfryzacja radia w Polsce to trochę nieporozumienie ale w tym kraju tak jest ze wszystkim chyba. Big Grin
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości